استفاده و کاربرد رایانه در عصر حاضر، سبب ایجاد اختلالات اسکلتی- عضلانی در کاربران میگردد و استفاده از لپ تاپ که بطور گسترده در افراد مختلف در ردههای سنی مختلف و مشاغل متفاوت، رایج گردیده، نیز از این قاعد مستثنی نمیباشد.
پژوهش حاضر، در زمینه میز متناسب جهت استفاده از لپ تاپ انجام گردید و منجر به طراحی میز با مشخصات آنتروپومتری متناسب و قابل تنظیم در چند حالت نشسته روی صندلی، نشسته در حالت چهار زانو و دراز کش و غیره شده است.
قابلیت تنظیم میز لپ تاپ طراحی شده در حالات مختلف، از جمله مزایای ان بوده که سبب میگردد افراد در ردههای سنی مختلف، قادر به استفاده از ان باشند.
به نظر میرسد که استفاده از این میز لپ تاپ میتواند سبب کاهش قابل توجه اختلالات اسکلتی – عضلانی در افراد و درد و مشکلات ناشی از ان گردد.
استفاده زیاد از رایانه در محل کار و خانه یکی از عوامل ایجاد اختلالات اسکلتی – عضلانی به شمار میآید و شانس ایجاد اختلالات  ضربهای تجمعی را افزایش میدهد. کارهای طولانی مدت از جمله استفاده از رایانه و لپ تاپ باعث تشدید این بیماریها می شود.
کاربرد لپ تاپ، به دلیل حجم کمتر و راحتی صفحه کلید ، بسیار افزایش یافته است در حالی که ازدیدگاه ارگونومی، مطالعه در مورد لپ تاپ به اندازه رایانه صورت نگرفته است.
در مطالعه داکرل و همکاران بر روی کاربران لپ تاپ مشخص گردید 59 درصد از دانشجویان از لپ تاپ استفاده میکنند و به دلیل رعایت نکردن اصول ارگونومی و استفاده زیاد از آن دارای نشانه ها و دردهای اسکلتی عضلانی میباشند.
این تحقیق نشان میدهد استفاده از لپ تاپ به دلیل حجم کم و کاربرد فراوان آن زیاد شده است در حالی که میز مناسب در حین کار با لپ تاپ، در دسترس نبوده و اغلب کاربران به حالت دراز کش و گذاشتن آن روی پا یا میز اداری، از آن استفاده میکنند.
افرادی که با رایانه کار میکنند به دلیل عدم تنظیم زاویه دید آنها با صفحه نمایش و عدم رعایت اصول ارگونومی، دچار مشکل شده و این موضوع در رابطه با کاربر لپ تاپ بیشتر صدق میکند اما با طراحی وسایل ارگونومی و میز لپ تاپ مناسب میتوان این مشکل را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

فروشگاه
حساب کاربری
0
سبد خرید
تماس با ما
مقالات